mała łazienka

Powiększenie małej łazienki

Sposób na optyczne powiększenie małej łazienki kryje się w umiejętności stosowania sztuki pozorów. Iluzja i wyczucie drobnostek są kluczem do sukcesu. Dzięki nim mała łazienka może okazać się salonem kąpielowym, jak w modnym SPA, choć znajduje się w małym mieszkaniu na drugim piętrze bloku z początku lat dziewięćdziesiątych.

Dzięki inwencji i niekonwencjonalnym pomysłom łazienka nawet najmniejsza może wydać się przestronna i może mieć wszystkie funkcjonalności przydatne dla użytkowników.

Oto część teoretyczna. I garść przetestowanych w praktyce rozwiązań.

 1. Podłoga przy wejściu do łazienki
  Otwarta przestrzeń podłogi tuż za drzwiami do pomieszczenia to niezbędne minimum. Optymalnym rozwiązaniem jest odkrycie całej powierzchni podłogi. Wiszące szafki i sanitariaty montowane na ścianach pomogą osiągnąć zamierzony efekt.
 2. Kosmetyki i spółka
  Wszystkie drobne przedmioty powinny znaleźć miejsce w ukrytych w ścianach schowkach/szafkach. Nie mogą przecież swym rozdrobnieniem zdominować przestrzeni.
 3. Paleta barw
  Kolorystyka pomieszczenia powinna być utrzymana w tonacji zdecydowanie chłodnej – stalowe szarości i odmiany błękitów oraz zieleni. Dla zobrazowania kilka przykładów z notacją RGB do samodzielnego porównania w generatorze kolorów – cyjan drukarski (#00B7EB), lawenda (#C9A2BF), lazur (#007FFF), mięta (BCE27F), patyna (#6EBE9F), siny (#8AA4B7), siwy (#DED5D0), srebrny (#C0C0C0).

Chirurgicznej sterylności i przestrzeni może nadać małej łazience odmiana monochromatyczna. Dominująca barwa bez barwnej konkurencji może być przełamana ciemnymi drzwiami w solidnej futrynie i drewnopodobnym blatem pod umywalką w zbliżonym kolorze.

 1. Błyskotki i świecidełka
  Dopełnieniem kompozycji powinny być błyszczące przedmioty wkomponowane w wystrój wnętrza. Szkło, metaliczne ozdoby i lustra. Jednym słowem glamour. Szczególnie lustra mogą pomóc w zwielokrotnieniu przestrzeni. Należy tylko unikać ustawiania dwóch luster naprzeciw siebie.
  Szkło wskazane jest też w postaci przegród iluzorycznie dzielących przestrzeń np. kabina prysznicowa lub wanna ze szklanym parawanem.
 2. Ściany i podłoga
  Glazura powinna być w możliwie największych rozmiarach. Prostokątne płytki o proporcjach boków 2:1 z rafinowanym brzegiem. Mogą być położone bezfugowo, gdyż krawędzie są frezowane do jednakowych rozmiarów, a wszystkie kąty mają wartość dziewięćdziesięciu stopni.
 3. Duże sprzęty
  Glazura na ścianach i podłodze grają w tej samej drużynie co meble i armatura. Efekt dopełnienia i powinowactwa nie zakłóca równowagi pomiędzy różnymi strefami wystroju.

Sprawdź ofertę: stolarnia Warszawa – DelForm

Opublikowany w Dom