odzież kolarska

Jaka odzież kolarska na zimowe dni będzie najlepszym wyborem?

Ci, którzy szczególnie uwielbiają jazdę na rowerze, doskonale zgodzą się ze stwierdzeniem, że zarówno niskie temperatury, jak i opady śniegu są prawdziwą zmorą. O ile oczywiście możliwe jest trenowanie na trenażerach, o tyle niewątpliwie w miarę możliwości każdy zapaleniec rowerowy śmiało korzysta z przejażdżek na świeżym powietrzu. Z pewnością wiele osób unika zimowych treningów, gdyż wymagają one odpowiedniego przygotowania i bez wątpienia nie każdy potrafi poradzić sobie w takich warunkach. Jednak wiele osób, które już od lat terenu ją kolarstwo szosowe nie chce rezygnować z przejażdżek nawet mocno chłodne dni. Pomimo tego by było możliwe odbycie takiego treningu, potrzebna jest nam odpowiednia odzież kolarska. Jak należy ubrać się zimą? Podpowiadamy.

Odzież kolarska a komfort termiczny

Odzież kolarska powinna być zawsze dobrana do panujących warunków atmosferycznych, gdyż wspomniany komfort termiczny podczas przejażdżek i treningów jest niezwykle istotny. Dlatego też w naszej szafie powinny się znaleźć takie elementy garderoby, która z powodzeniem zestroimy ze sobą do panujących warunków atmosferycznych czy planowanego tempa jazdy. Znaczenie rzecz jasna oprócz warunków pogodowych będzie miał także teren, w którym zwykliśmy odbywać treningi. To, jaką odzież kolarską wybierzemy, ma wpływ na wiele czynników. Otóż dobrze dobrana odzież kolarska zapewni nam zarówno większą efektywność treningu, jest odpowiedzialna za komfort oraz przyjemność z jazdy, a także z całą pewnością zmniejszy ryzyko wychłodzenia, które może prowadzić do różnych stanów chorobowych. Wiele osób zgodzi się z pewnością ze stwierdzeniem, że jazda na rowerze po sezonie, czyli w trakcie trwania mroźnej zimy, może zagwarantować efektowne treningi. Oczywiście nie w każdych warunkach uda nam się jeździć, ale na tyle, na ile to możliwe, możemy wykorzystać pogodę, jeżeli rzecz jasna wybierzemy odpowiednie elementy garderoby na rower.

Niezbędne elementy garderoby na zimowe miesiące

Oczywiście odzież kolarska na zimę nie jest wymagana wśród wszystkich zapaleńców rowerowe. Jeżeli nie planujemy zimowych treningów i świetnie czujemy się na rowerze tylko latem, z pewnością nie warto inwestować w dodatkowe elementy garderoby, których mielibyśmy nie używać. Jednak, jeżeli chcemy trenować zimą, kurtka rowerowa będzie stanowiła jeden z najważniejszych elementów, w który powinniśmy zainwestować. W chłodne dni będzie ona przydatna z tego względu, że podczas treningów w taką aurę, chłodny wiatr i podmuchy zimna mogą mocno przeżywać nasze ciało. Istotne jednak jest to, by kurtka zimowa została wyposażona w wodoszczelną membranę, ale także powinna posiadać właściwości odpychające wodę. 

Odzież kolarska na zimę to także odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna, która powinna nam towarzyszyć w chłodniejsze dni. Oczywiście odzież kolarska na zimę powinna być także specjalnie ocieplona od wewnątrz. Bardzo często całość ubrań proponowanych przez producentów tego typu rozwiązań zostaje także wykonana z termoaktywnych materiałów. Możemy liczyć na to, że odzież kolarska na zimę również będzie posiadała dopasowany krój oraz wyższą stójka, która ochroni szyję. Zdecydowana większość rozwiązań także zaproponuje tylne kieszenie podobne jak w przypadku koszulki rowerowej. Warto zwrócić uwagę również na to, by odzież kolarska została wyposażona w elementy odblaskowe, gdyż jak wiadomo, w chłodne dni szybciej robi się ciemno na zewnątrz.

Oprócz kurtki przydatne będą także spodnie zimowe, a na niego znajdziemy wiele różnych modeli, które zaoferują nam zastosowanie wiatroszczelne, hydrofobowe membrany i będą różniły się także grubością. Możemy liczyć także na to, że tego typu odzież Kolarska jak spodnie zimowe może oferować nam także rozwiązania na różne warianty pogodowe. O ile uda nam się założyć bieliznę termoaktywną pod kurtkę, w przypadku spodni zazwyczaj z tego zrezygnujemy, dlatego Wybór powinien być odpowiednio przemyślany.  Oczywiście możemy liczyć na to, że również znajdziemy spodnie rowerowe na zimę z wkładką.

Odzież kolarska na zimę to także szereg dodatków, bez których trening nie mógłby się odbyć. Kluczowe będą oczywiście rękawiczki, a ci, którzy szczególnie cenią jazda na rowerze w chłodne dni, z pewnością będą posiadali kilka par w zależności od pogody. Poza ochroną termiczną w trakcie wyboru rękawiczek warto wziąć pod uwagę także ochronę przed wiatrem i wilgocią.

Skoro chronimy nasze dłonie, powinniśmy w sposób właściwy chronić także stopy, które są szczególnie narażone na wychłodzenie, a nawet odmrożenie. Dlatego też należy pamiętać o zakupie ochraniacze na buty, a także przydatne będą cieplejsze skarpetki. Wielu kolarzy decyduje się także na inwestycję w komin, kominiarkę czy bufy. Tego typu dodatki również będą niezbędne, podobnie jak dobra czapka zimowa odpowiednio dobrana pod kask.