cyklinowanie

Jak przygotować się do cyklinowania podłóg w domu lub mieszkaniu?

Jak doskonale wiadomo, cyklinowanie różnego rodzaju podłóg wykonanych z drewna polega przede wszystkim na ścieraniu wierzchniej warstwy zabezpieczającej oraz do 2 mm starcia drewna. W tym celu wykorzystuje się specjalną maszynę, czyli cykliniarkę. Renowacja drewnianej podłogi wykonana w ten sposób sprawi, że uda nam się pozbyć różnego rodzaju wgnieceń, zabrudzeń czy nawet plam. Oczywiście koniecznie musimy dobierać odpowiednią grubość papieru ściernego, osiągnąć zamierzony efekt. Jednak warto wiedzieć o tym, że cały wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak zorganizować renowację drewnianej podłogi w mieszkaniu? Na co powinniśmy przygotować się w domu? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem cyklinowania?

Skoro już wiemy, na czym polega cały proces cyklinowania, musimy wiedzieć również o tym, że prace te wymagają odpowiedniego przygotowania. Mimo tego, że nowoczesny cykliniarki zostały wyposażone w różnorodne rozwiązania i w zdecydowanej większości przypadków fachowcy oferują nam cyklinowanie podłogi bezpyłowe, w miarę możliwości należy zabezpieczyć w pomieszczeniach, w których ma przebiegać renowacja posadzki. Oczywiście cała podłoga powinna być również odpowiednio przygotowana. W tym celu z pomieszczeń, gdzie mam przeprowadzić renowację należy usunąć i sprzęty stojące. Najlepszym pomysłem będzie także zdjęcie różnego rodzaju dekoracje, firan, obrazów i tak dalej. Ponadto podłoga powinna być również wyczyszczona. Tak przygotowane pomieszczenie będziemy mogli z powodzeniem cyklinować. Dodatkowo należy pamiętać również o tym, by zdemontować listwy znajdujące się przy podłodze. Naturalnie, jeżeli zależy nam, możemy je odnowić i cyklinować przy użyciu szlifierki kątowej lub wykonać pracę ręcznie, ale być może jest to dobry moment na wymianę naszych listew na nowe.

Jeżeli zależy nam na tym, by dokonać gruntownego remontu mieszkania, z pewnością warto zacząć właśnie od podłogi, a dalsze prace pozostawić na później. Świeżo pomalowane ściany mogłyby chłonąć powstały pył w momencie ścierania wierzchniej warstwy naszej posadzki, dlatego ich odnowienie zostawmy na później.

Odpowiednie przygotowanie zarówno w domu, jak i mieszkaniu

Bez względu na to, czy drewnianą posadzkę chcemy odnowić w naszym domu, czy w mieszkaniu, pomieszczenia, w których ma być dokonywana renowacja, powinniśmy opróżnić. W sytuacji, gdzie parkiet lub deski mamy ułożone na całości piętra, najlepiej od razu wykonać ten zabieg bez wydzielania konkretnych pomieszczeń. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że w trakcie pracy nie powstaną widoczne różnice w konkretnych pomieszczeniach. O ile niejednokrotnie w domu możemy korzystać z własnego garażu lub innych pomieszczeń gospodarczych, gdzie przechowywanie mebli z pomieszczeń cyklinowany będzie możliwe, o tyle w mieszkaniu sytuacja była bardziej skomplikowana. Dlatego też odpowiednio wcześnie warto pomyśleć nad wynajęciem jakiegoś garażu lub innej przestrzeni, gdzie będziemy mogli przechowywać meble. Ponadto, jeżeli zależy nam na wykonaniu gruntownego remontu, oprócz malowania ścian i innych czynności warto od razu uwzględnić cyklinowanie podłogi, gdyż kompleksowe działania prowadzone od razu niewątpliwe będą dobrym pomysłem.

Należy również pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy podłoga jest mocno zniszczona, miała dłuższy kontakt z wilgocią, cyklinowanie może okazać się niemożliwe. Cały proces renowacyjny warto również planować na miesiące letnie, Gdyż wtedy będziemy mogli cieszyć się optymalnymi warunkami dla drewna, a mianowicie chodzi tutaj o odpowiednią wilgotność powietrza oraz temperaturę.

Podsumowanie

w zależności od wielkości cyklinowane powierzchni będziemy musieli przeorganizować nasze życie na kilka dni i kropka przyjmuje się, że w mieszkaniu w średniej wielkości, czyli w okolicach 60 m, wszystkie prace związane z odnowieniem drewnianej posadzki mogą trwać około 4 dni. Pamiętajmy jednak, że wiele czynników uzależnionych jest od stanu naszej podłogi, która być może będzie musiała być cyklinowana więcej niż jeden raz. Oczywiście później posadzkę należy odpowiednio zabezpieczyć właściwym preparatem. W przypadku lakieru czynność być może będziemy musieli powtórzyć trzykrotnie, ale po ostatnim lakierowaniu wystarczy 24 godziny, by móc w pełni korzystać z naszej odnowionej podłogi.