okulary pzeciwsłoneczne

Okulary z filtrem UV

Gdy zbliża się lato, a wraz z nim wakacyjne podróże, które organizujemy podczas skąpanych w słońcu dni, musimy zadbać o odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zakładamy wtedy przewiewne ubranie, nakrycie na głowę, a całe ciało smarujemy specjalnymi kosmetykami. Bardzo ważne jest wtedy zwrócenie szczególnej uwagi również na ochronę oczu. W tej roli najlepiej sprawdzają się okulary z filtrem UV. Sprawdź, jak wybrać model, który nie tylko będzie atrakcyjny wizualnie, ale również zapewni nam wysoką ochronę!

Komu potrzebne są okulary z filtrem UV?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – okulary przeciwsłoneczne potrzebne są każdemu. Oczywiście szczególnie sprawdzają się jako okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. W końcu wszyscy mamy bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Ten dodatek jest elementem naszych codziennych i eleganckich stylizacji w letnie dni. Okulary zakładamy w czasie wakacji – wyjeżdżając na urlop, odpoczywając w ogrodzie, relaksując się na spacerze, czy wykonując prace pielęgnacyjne na naszym podwórku. Okulary z filtrem UV przydadzą się także wszystkim osobom pracującym na świeżym powietrzu, jak również kierowcom, którym słońce może zakłócać widoczność podczas jazdy. Także sportowcy muszą pamiętać, aby decydując się na aktywność fizyczną na zewnątrz, dbać o ochronę wzroku przed słońcem.

Jakie filtry występują w okularach przeciwsłonecznych?

Można spotkać się z różnym podziałek filtrów przeciwsłonecznych w okularach. Najczęstsza kategoryzacja wyodrębnia jednak pięć podstawowych kategorii. Wskazuje się wtedy następujące filtry:

  • 0 – clear oraz very light tint – są delikatnie zabarwione, a nawet przezroczyste
  • 1 – light tint – wyróżniają się żółtym przyciemnieniem i przepuszczają od 40-80% światła
  • 2 – medium tint – cechują się średnim zaciemnieniem szkieł
  • 3 – dark tint – najpopularniejszy rodzaj zaciemnienia okularów, pozytywnie wpływają na stan oczu i ułatwiają widzenie w słoneczne dni
  • 4 – very dark tint – takie soczewki są bardzo mocno zaciemnione, należy zakładać je w miejscach, gdzie promieniowanie jest wyjątkowo silne

Gdzie kupić dobre okulary?

Jednym zalecanym miejscem, w którym powinno dokonywać się zakupu okularów z filtrem są salony optyczne. Oczywiście tego typu produkty bardzo często możemy znaleźć także w popularnych sieciówkach, na bazarach, czy ulicznych straganach. W dodatku ceny są wtedy dużo niższe, co może zachęcać nas do kupna. Jednak nie powinniśmy tego robić. Okulary są tam zwykle tanimi podróbkami, które nie gwarantują nam odpowiedniej ochrony przed słonecznymi promieniami. Oznaczenia typu „ANIT-UV” nie powinny zamydlać nam oczu. Natomiast zakup okularów z filtrem UV w salonie optycznym wiąże się z wieloma korzyściami. Niby trzeba zainwestować nieco więcej pieniędzy, ale można uzyskać profesjonalną pomoc w doborze konkretnego modelu pasującego do kształtu naszej twarzy, jak również zyskać pewność, że okulary są bezpieczne i posiadają wymagane atesty.

Okulary z filtrem UV – kup je swojemu dziecku!

Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się wszystkim: maluchom, młodzieży, dorosłym, jak i osobom starszym. Jednak trzeba pamiętać, że mimo wszystko, im jesteśmy starsi tym nasz wzrok jest bardziej wytrzymały. Nie jest tak jednak w przypadku małych dzieci – ich oczy nie są jeszcze do końca wykształcone, przez co cechują się większą wrażliwością na słońce. Dlatego też podczas letnich spacerów, wakacyjnych wycieczek, czy zabaw z rówieśnikami w parku dziecko musi mieć założone okulary z filtrem UV. Dzięki temu nie będzie musiało mrużyć oczu i zwiększy się jego komfort widzenia. Noszenie okularów zaprocentuje również na przyszłość, a dziecko przez długi czas będzie mogło cieszyć się dobrym wzrokiem.

Okulary korekcyjne, a ochrona przed słońcem!

Wiele osób, które nosi na co dzień okulary korekcyjne poprawiające wzrok, narzeka na brak możliwości zakładania okularów przeciwsłonecznych. Jednak także dla takiej grupy osób są pewne rozwiązania. Jednym z nich jest chociażby zastąpienie letnią porą okularów na soczewki. Dzięki temu bez problemu można założyć okulary z filtrem UV. Innym sposobem na ochronę wzroku jest zaopatrzenie się w okulary z tak zwanym filtrem fotochromowym. Działa on niczym kameleon i dostosowuje się do panujących warunków. W pełnym słońcu sprawia, że okulary stają się ciemne, nieco jaśniejsze, gdy panuje pewne zachmurzenie, a całkowicie bezbarwne są wewnątrz budynków oraz nocą.

Podsumowanie

Przed nadejściem pór roku, w których słońce coraz częściej wychodzi zza chmur, należy obowiązkowo zaopatrzyć się w okulary z filtrem UV. Trzeba jednak pamiętać, aby zakupu dokonywać w specjalistycznych punktach, a nie na ulicznych bazarkach. W tym drugim przypadku można bowiem natrafić na okulary pozbawione odpowiednich filtrów. Oczywiście będą one przyciemnione, jednak ta ich cecha może wprowadzić nas w błąd. W wyniku tego źrenice naszych oczy zostaną w pewien sposób oszukane, przez co przedostanie się do nich jeszcze więcej szkodliwego promieniowania. Skutki tego mogą być naprawdę opłakane. Dokonywanie wyboru konkretnego modelu okularów nie może następować pod wpływem emocji. Trzeba skupić się wtedy na przeanalizowaniu wszystkich ich aspektów – szczególnie stopnia ochrony wzroku przed słońcem.