Jak chronić dziecko przed słońcem?

Choć promienie słoneczne w niewielkiej ilości mają pozytywny wpływ na naszą skórę i cały organizm, nadmiar promieniowania jest zdecydowanie szkodliwy. Warto o tym pamiętać szczególnie latem i w czasie wakacji w ciepłych, słonecznych krajach. Dobrej ochrony przeciwsłonecznej potrzebują zwłaszcza dzieci – ich skóra jest bardzo delikatna, przez co nie stanowi żadnej bariery dla promieni słonecznych.

Nawet krótki czas przebywania na słońcu bez żadnej ochrony może powodować u dziecka nawet oparzenia słoneczne oraz różne uszkodzenia skóry. Zagrożone są również dziecięce oczy – narząd wzroku u maluchów nie jest jeszcze do końca wykształcony, przez co jest o wiele bardziej narażony na szkodliwe działanie promieniowania niż oczy dorosłych. Jeśli planujemy dłuższe przebywanie na słońcu, na przykład w czasie wakacji, warto zadbać o dobrą ochronę przeciwsłoneczną. Pamiętajmy również, że nadmierne przebywanie na słońcu w dzieciństwie może powodować wiele problemów już w dorosłym życiu. Zmiany skórne czy różne procesy degeneracyjne rozpoczęte w wieku dziecięcym, w dorosłym życiu będą się jedynie potęgowały. Nie ryzykujmy więc poważnymi problemami i starajmy się zachować zdrowy rozsądek także w czasie wakacji, gdy piękna pogoda aż się prosi, by przebywać na dworze jak najczęściej.

W środku dnia lepiej w cieniu

Latem, gdy w dzień słońce świeci wyjątkowo mocno, nie należy przebywać z dziećmi na słońcu. Im młodsze dziecko, tym bardziej trzeba dbać o jego ochronę. W godzinach między 11.00 a 15.00 nie powinno się wychodzić z domu. Jeśli jesteśmy w tym czasie na wakacjach lub gdzieś nad jeziorem, dzieci powinny przebywać w cieniu. Małym dzieciom wystarczy kilkanaście minut na pełnym słońcu, aby pojawiły się oparzenia słoneczne lub o wiele poważniejsze dolegliwości. W czasie słonecznych dni lepiej jest więc wychodzić z dziećmi na spacer albo rano, zanim słońce zacznie mocno grzać, albo po południu, gdy promienie słoneczne są już dużo słabsze niż w ciągu dnia.

Nakrycie głowy i ochrona oczu

Aby chronić dzieci przed słońcem, należy zadbać również o ochronę ich delikatnych oczu oraz głowy, która nagrzewa się najszybciej. Maluchy na powietrzu zawsze powinny mieć nakrycie głowy – czapeczkę, chustkę czy kapelusik. Najlepiej, jakby były one w jasnych kolorach, dzięki czemu nie będą pochłaniać promieni słonecznych i nagrzewać się. Równie ważne są okulary przeciwsłoneczne, które powinny być dobrej jakości. Okulary muszą mieć najwyższy filtr UV400, a także najwyższa klasę optyczną, dzięki czemu nie będą zniekształcały obrazu. W trakcie przebywania na słońcu maluchy zawsze powinny mieć na sobie okulary. Ich narząd wzroku nie jest bowiem do końca rozwinięty, a soczewka jest niemal całkowicie przezroczysta. Nie stanowi więc żadnej bariery przed wnikaniem do wnętrza oka szkodliwych promieni.

Kosmetyki do opalania dla najmłodszych

Gdy przebywamy z dziećmi na słońcu, trzeba dbać o ich delikatną skórę za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków przeciwsłonecznych. Powinny to być kremy czy balsamy stworzone specjalnie dla dzieci, z wysokim faktorem. Jedno posmarowanie w ciągu dnia z pewnością nie wystarczy. W czasie plażowania czy zabaw na słońcu dzieci należy smarować co kilkadziesiąt minut. Kosmetyki dosyć szybko zmywają się w czasie zabawy i przestają być barierą ochronną dla delikatnej dziecięcej skóry. Jeśli chcemy zapewnić dzieciom dobrą ochronę, wybierajmy profesjonalne, dobrej jakości kosmetyki, pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów. Najtańsze produkty z tej branży mogą nie do końca się sprawdzić.

Ubrania UV stworzone z myślą o dzieciach

Jeśli chcemy zapewnić naszym pociechom dobrą ochronę przeciwsłoneczną, warto również pomyśleć o zaletach, jakie mają ubrania UV. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Odzież UV szyta jest ze specjalnych tkanin o bardzo gęstym splocie. Dodatkowo mają one wszyty dwutlenek tytanu, który blokuje i odbija promieniowanie UV. Najlepsze ubrania UV są w stanie zatrzymać ponad 90 procent promieniowania. Odzież IV dla najmłodszych dostępna jest w wielu wzorach i kolorach. Do wyboru mamy między innymi sukienki, koszulki, spodenki, kąpielówki i stroje kąpielowe, a także sporo różnych nakryć głowy. Ubrania UV zapewniają bezpieczeństwo w trakcie przebywania na słońcu, są wygodne, lekkie i przewiewne – pozwalają skórze oddychać. Dużą zaletą odzieży UV jest jakość jej wykonania. Ubranka są nie tylko ładne i estetyczne, ale również świetnie uszyte z dbałością o najdrobniejsze detale. Można więc mieć pewność, że nawet po wielu praniach i wielokrotnym użytkowaniu będą się świetnie prezentowały.

Sprawdź ofertę uvkids.pl